15-minutowe ekomiasta coraz bliżej
Nie chcemy żyć w betonowych, zakorkowanych miastach. Coraz bardziej popularne są ogrody deszczowe, parki kieszonkowe, ekologiczny transport.
Miastom zależy na nowych inwestycjach – nie ma wątpliwości prof. Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Szczególnie tych „wysokowartościowych", przynoszących nowe miejsca pracy, budujących prestiż i markę miast, wzmacniających ich pozycję jako atrakcyjnych miejsc do zamieszkania, turystyki czy podróży biznesowych.
Profesor zauważa, że dokonuje się jednak interesująca zmiana nastawienia społeczności lokalnych. – Coraz mniejsze uznanie budzą większe inwestycje mieszkaniowe czy usługowe, co może wynikać z obaw przed pogorszeniem warunków zamieszkania czy też nadmierną ingerencją w tereny zieleni – mówi Piotr Lorens. – Nie każdy potencjalny teren inwestycyjny będzie przez władze miast promowany.
Transport i plany
Pytany o proekologiczne inwestycje prof. Lorens mówi o ogromnej popularności nowych parków, skwerów, ogrodów deszczowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta